تبلیغات
قرآن و عترت
تصویر منتخب
صفحات ویژه قرآن و عترت
سامانه پیامک قرآن و عترت
امکانات معنوی
لوگوی دوستان
احترام امام عسکری علیه السلام به عالم

احترام امام عسکری علیه السلام به عالم

در دین مبین اسلام همواره توصیه به فراگیری علم و دانش شده است و سیره عملی پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت علیهم السلام نیز همیشه تکریم عالم بوده است، زیرا علمی که رضای خداوند در آن باشد گنجی است که انسان را به کمال می رساند.

آیه:

خداوند متعال در قرآن می فرماید:یرْفَعِ اللهُ الَّذینَ امَنُوا مِنْکمْ وَ الَّذینَ اُوتُوا العِلْمَ دَرَجاتٍ[1]خداوند، مؤمنان و عالمان را بر دیگران به درجاتی برتری داده است.


 

 

آینه:

حکایت؛ یکی از علماء شیعه با مردی ناصبی بحث کرد و او را محکوم نمود این خبر به حضرت امام عسکری علیه السلام رسید. مدتی بعد همان فقیه خدمت آن حضرت شرفیاب شد و در آن مجلس بزرگان بنی هاشم حاضر بودند، همینکه آن فقیه وارد شد، امام علیه السلام به او بسیار احترام کرد و او را به بالای مجلس راهنمائی فرمود تا او را روی مسندی در بالای مجلس نشانید و با توجّه، به سخنانش گوش کرد، این احترام بر حاضرین سخت بود ولی به احترام آن حضرت اعتراضی نکردند تا اینکه یکی از عباسیّان حاضر در مجلس عرض کرد: یابن رسول اللّه چرا اینچنین مردی عامی را بر اشراف ترجیح می دهی؟! امام علیه السلام فرمود: آیا راضی هستی که قرآن در این باره بین ما حکومت کند؟ گفت: آری، امام علیه السلام فرمود: مگر خداوند در قرآن نمی فرماید:« وَ الَّذینَ اُوتُوا العِلْمَ دَرَجاتٍ » عالمان دارای درجاتی می باشند، خداوند مؤمن عالم را بر مؤمن جاهل برتری داده همانطور که مؤمن را بر غیرمؤمن مزیّت داده، آیا خداوند فرموده: والّذین اوتوا شرف النّسب درجات؟! چگونه شما به من اعتراض می کنید که چرا به این مرد احترام کرده ام با اینکه خداوند عالم را برتری داده است، شکستی که این مرد با استدلال و دانشی که خدا به او تعلیم فرموده بر آن شخص ناصبی وارد آورده از هر شرافت نژادی بهتر و پرارج تر است.[2]

در پیشگاه علم مقامی عظیم نیست 

از هر مقام و مرتبه ای علم، اعظم است

پی نوشت ها

[1] مجادله/11

[2] با اقتباس و ویراست از کتاب داستان هائی از علماادامه مطلب
برچسب ها : اهل بیت،


نظر

| | | یکشنبه 5 شهریور 1396 | |سید حسین میراکبری شیرآباد |